Uczniowie KLO uczcili Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Garwolinie odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wydarzenie otworzył krótki wstęp i przywitanie zgromadzonych gości przez organizatora wydarzenia – Roberta Kuźbidę. Szczególnie powitani zostali obecni na koncercie burmistrz miasta Garwolina Tadeusz Mikulski oraz starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.

Myślą przewodnią całego wydarzenia były rozważania o patriotyzmie – w szczególności tym nowoczesnym, codziennym, który dotyczy naszych czasów. Widzom zgromadzonym na sali zaprezentowano film nagrany przez młodzież z rozmowy z tymi, którzy najszczerzej i najprościej odpowiedzieli na pytanie o patriotyzm – z dziećmi z przedszkola. Dzięki rezolutnym odpowiedziom maluchów można było się uśmiechnąć, ale także samemu zastanowić nad zadanym pytaniem.

Rozważania przeplatane były piosenkami, których temat był jeden: Ojczyzna. Utworami tymi były: „Taki kraj”, „Dziś idę walczyć, Mamo”, „Psalm stojących w kolejce”, „Nie pytaj o Polskę” „Kolęda Warszawska 1939” oraz „Nie gniewaj się na mnie, Polsko”.

Na zakończenie głos znowu zabrał Robert Kuźbida, który o wypowiedzi poprosił burmistrza oraz starostę. Pierwszy głos zabrał Tadeusz Mikulski, który podzielił się ze zgromadzonymi myślą o patriotyzmie lokalnym, który przejawia się w naszych codziennych czynnościach, takich jak wspieranie miejscowych marek i przedsiębiorców, płacenie podatków czy dbanie o dobro wspólne.

Marek Chciałowski pozostał w temacie obranym przez swojego poprzednika i podkreślił wielką wagę zjednoczonego społeczeństwa, zgranych rodzin, gdyż we wspólnocie tkwi siła naszej lokalnej ojczyzny, ale też całej Polski. Wyraził też wielką radość, że wydarzenia patriotyczne nie odbywają się już tylko w Garwolinie, lecz osobne uroczystości kultywuje każda gmina. Burmistrz zaprezentował też rzeźbę orła jako symbolu wolności i niepodległości naszego kraju.

 

W akademii udział wzięli prowadzący Natalia Wojda i Karol Walicki oraz zespół muzyczny: Kinga Chrustowska, Izabela Krawczyk, Natalia Bogusz (solistki), Michał Skupniewicz (solista oraz saksofon), Piotr Mucha (perkusja), Szymon Kałaska (gitara basowa), Marcin Borowski (gitara prowadząca), Jakub Ostaszewski (pianino) oraz Maja Ferenc (flet oraz chórki).

Tekst: kuriergarwolinski.pl