Dziś w naszej szkole obchodziliśmy coroczne święto naszego patrona, które tym razem przebiegało pod hasłem „ Norwida drogi do wolności”, w nawiązaniu do przeżywanej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Tęsknota za wolnością Ojczyzny przewijała się we wszystkich aspektach życia Norwida, co mogliśmy zaobserwować zwiedzając wystawy przygotowane w salach i o czym mogliśmy się dowidzieć z prezentacji multimedialnych, scenek oraz interpretacji wybranych wierszy. Każdemu rocznikowi przydzielone zastały następujące zagadnienia:

1. Ziemie polskie w XIX wieku.
2. Norwid jako emigrant.
3. Norwid – Polak, patriota, katolik.
4. Norwid artysta.

Pierwszym punktem naszego święta było zwiedzanie przygotowanych przez uczniów sal lekcyjnych, które dziś zamieniły się w : „Przytułek Św. Kazimierza”, „Paryskie atelier” , „Norwid na emigracji” i „Ziemie polskie w XIX wieku”. Następnie wszyscy zgromadzili się w auli, aby obejrzeć prezentacje multimedialne i wzbogacić swoją wiedzę o patronie szkoły. Atmosfera ożywiła się wraz z rozpoczęciem następnego punktu – własnych interpretacji wybranych wierszy C.K. Norwida, m. in. w formie rapu. Furorę zrobiła także autorska piosenka pt.: „ Piszę wiersz”, wykonana przez uczniów klasy I liceum. Na koniec święta odbył się pokaz mody, podczas którego zaprezentowane zostały stroje damskie i męskie z czasów Norwida. Podziwiając kapelusze, parasolki, gorsety, futra, zwiewne suknie dam z wyższych sfer i panien na wydaniu oraz fraki dandysów, mogliśmy na chwilę przenieść się do XIX-wiecznej epoki.

Dzięki powyższym działaniom , uczniowie oraz nauczyciele mogli pogłębić wiedzę o patronie naszej szkoły, a szczególnie odkryć jego pragnienie niepodległej Polski.