W tym roku celem wycieczki klas I była kraina zamków i jezior – Mazury (z przyległościami). Wstępem była wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, gdzie pani kustosz opowiedziała nam o ciekawej historii regionu, pochodzeniu nazwy Kurpie. Mieliśmy też okazję posłuchać opowieści i piosenek w gwarze kurpiowskiej. Kolejnym miejscem na trasie tego dnia był Ryn z zamkiem i uroczymi jeziorami.

Drugi dzień to spotkanie z historią, czyli Twierdza Boyen, zamek w Reszlu oraz Wilczy Szaniec. Zwiedzanie twierdzy należy do najciekawszych wspomnień z wycieczki, ponieważ tym razem nie było to słuchanie długich opowieści najeżonych datami,a gra terenowa z ciekawą fabułą przygotowana przez fantastycznych ludzi z Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek”. Wieczór upłynął na międzyklasowej rywalizacji wokalnej przy ognisku.

Kulminacyjnym punktem wycieczki był ostatniego dnia spływ kajakowy Krutynią. Pogoda dopisała, słońce wspaniale podkreślało najpiękniejsze zakątki malowniczej rzeki. Nawet ci, którzy siedzieli w kajaku po raz pierwszy, ukończyli trasę zachwyceni i z postanowieniem, że taką przygodę trzeba powtórzyć.

Trzy dni upłynęły niezwykle szybko i przyjemnie – to był prawdziwy przedsmak wakacji.