Dzień I

W poniedziałek 29.05.2017 wyjechaliśmy z Garwolina o 6:00. jechaliśmy do Krzyżowej około osiem godzin, wyłączając postoje. Na miejscu byliśmy około 14:30, zakwaterowaliśmy się i poszliśmy na obiad o 16:00 O 18:00 spotkaliśmy się w Pałacu, w sali Majowej i poznaliśmy naszych kolegów z Niemiec. Po różnych zabawach integracyjnych położyliśmy się spać po męczącym, ale produktywnym i ciekawym dniu.

Dzień II

Wtorek rozpoczął się sytym śniadaniem, po którym wszyscy uczestnicy udali się do Sali Majowej gdzie pan Daniel Bodył poprowadził krótkie zajęcia, mające na celu lepsze zintegrowanie obu grup. Następnie uczniowie pod przewodnictwem pana Bodyły i pani Clary poszli zwiedzać okolicę, słuchając historii dawnych właścicieli Pałacu Domu na Wzgórzu.

Po powrocie uczestnicy zjedli obiad składający się z dwóch dań. Nasyceni udali się na warsztaty, gdzie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z grup udała się do innego miejsca, aby tam wykonywać powierzone im zadania. Około godziny 18:00 wszyscy zebrali się na stołówce, aby zjeść przygotowaną kolację. Zwieńczeniem dnia była dyskoteka w piwniczce pod Pałacem, gdzie grupa niemiecka i polska mogły zintegrować się razem tańcząc, jak i razem rozmawiając w sąsiednim pokoju.Po dyskotece wszyscy udali się do pokoi aby zregenerować siły przed następnym dniem. Tak właśnie wyglądał drugi dzień wymiany polsko – niemieckiej w Krzyżowej.

Dzień III

W środę dnia 31.05.2017 o godz. 9:00 wyjechaliśmy wraz z Niemcami na wycieczkę do Wrocławia. Po 1,5h jazdy dotarliśmy pod Panoramę Racławicką, skąd wyruszyliśmy w mniejszych, międzynarodowych grupach na zwiedzanie miasta. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze zabytki Wrocławia takie jak: ubojnia, gotycki budynek ratusza, budynek Uniwersytetu, katedrę Jana Chrzciciela. Następnie, po krótkiej przerwie, wyruszyliśmy do Galerii Dominikańskiej gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Potem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Po kolacji rozpoczął się wieczór polsko-niemiecki, w trakcie którego przedstawiono prezentacje, zatańczono wspólnie poloneza, pod profesjonalnym okiem naszej kochanej pani Ewy Maraszek, a następnie wszyscy udali się na wieczorny spacer.

Dzień IV

Czwartek zaczął się jak zwykle od dobrego i sytego śniadania. Potem bez żadnej zwłoki udaliśmy się nas spotkanie integracyjne, gdzie we wcześniej przydzielonych grupach realizowaliśmy kolejne punkty naszej integracji. Nasza grupa przed południem zmagała się z wymagającymi nie tylko pod względem fizycznym, lecz także psychicznym zadaniami sportowymi. Po obiedzie i krótkiej przerwie czekały nas ostatnie zajęcia integracyjne, gdzie techniką zwaną enkaustyką robiliśmy dla siebie koszulki lub torby z wybranymi przez nas wzorami. Cały wieczór spędziliśmy z kolegami i koleżankami z Niemiec na rozmowie, a potem na zabawie na dyskotece. Nie mogliśmy się z nimi rozstać, a pożegnaniom nie było końca.

Dzień V

W piątek, 02.06.2017 r. nasza wymiana dobiegła końca. O godz. 8.00 przywitano nas pysznym śniadaniem. Mieliśmy chwilę na spakowanie bagaży. Natomiast o godz. 9.00 zaczęły już zajęcia z naszym panem Danielem. Jak zawsze były bardzo zabawie i rozluźniły całą atmosferę w grupie. Zdążyliśmy jeszcze zjeść obiad i chwilę porozmawiać i pożegnać się z naszymi nowymi przyjaciółmi z Niemiec. Wsiedliśmy do autobusu i pożegnaliśmy naszą piękną Krzyżową, która na 5 dni stała się naszym prawdziwym pełnym miłości domem.