Grupa dwadzieściorga uczniów z drugich i trzecich klas gimnazjum, wraz z paniami Elą Stawikowską i Ewą Maraszek, spędziła ostatni tydzień w Niemczech, w miasteczku Drei Annen w górach Harz. Pobyt w Niemczech zorganizowany był w ramach wymiany polsko-niemieckiej z młodzieżą ze szkoły w Groebzig w Saksonii.

Każdego dnia polscy i niemieccy uczniowie budzili się o 6.00 rano, żeby już o 7.00. być gotowi do pracy. Do południa pomagali pracownikom Parku Narodowego przy pracach porządkowych w lesie, a po południu zwiedzali pobliskie atrakcje turystyczne. Mogli podziwiać piękny zamek górujący nad miasteczkiem Wernigerode, jak również samo miasteczko z malowniczymi kamieniczkami. Chodzili po jaskiniach w Shierke, oglądając niesamowite stalaktyty oraz mieli okazję spacerować po najdłuższym na świecie wiszącym moście znajdującym się w miejscowości Thale. Wspaniałą atrakcją była również jazda gondolową kolejką linową na górę Brocken, czyli najwyższy szczyt w górach Harz.

Pomimo tak wielu atrakcji, uczniowie nie zapomnieli, co jest faktycznym celem wyprawy do Niemiec. Chętnie integrowali się z młodzieżą niemiecką, rozmawiając w języku niemieckim i angielskim. Opowiadali o sobie, o swoich rodzinach, szkole, codziennym życiu. W czasie wolnym wspólnie grali w siatkówkę, tenisa stołowego, a nawet tańczyli poloneza i belgijkę

Wierzymy, że czas spędzony w Niemczech na długo pozostanie w pamięci uczniów, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu do ponownego spotkania w przyszłym roku, tym razem w Polsce.